Poprawa bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych: ul. Kościuszki, Zagłoby

W dniu 30 stycznia 2014 roku złożyłem na ręce Starosty Powiatu Wołomińskiego Piotra Uścińskiego wniosek o interwencję w sprawie przejść dla pieszych, które zlokalizowane są na ulicy Tadeusza Kościuszki na wysokości ulicy Michała Wołodyjowskiego oraz na ulicy Jana Onufrego Zagłoby.

Pismo to było następstwem wniosku, który w dniu 28 października 2013 r. został złożony na Pańskie ręce za pośrednictwem przewodniczącego Rady Miasta Marki. Wcześniej również zwracałem uwagę na zaistniały problem za sprawą wniosku z dnia 4 września 2013 r., który także adresowałem do Pana – Panie Burmistrzu. Zwrócił Pan wówczas uwagę, że odcinek ulicy Tadeusza Kościuszki od ulicy Sosnowej do granicy m. st. Warszawa od 1 stycznia 2014 r. stanie się drogą powiatową, a co za tym idzie, sprawę należy zgłosić do Starostwa Powiatu Wołomińskiego, jako przyszłego zarządcy drogi. Tak też uczyniłem.

Powołując się na uchwałę nr XXI – 228/2012 Rady Powiatu Wołomińskiego z dnia 27 września 2012 roku skierowałem pismo do Pana Starosty. Odpowiedź ze strony Starostwa Powiatu Wołomińskiego wskazywała jednak, że wspomniany odcinek ulicy wcale nie stał się drogą powiatową z dniem 1 stycznia 2014 r. Powodem takiej sytuacji była rozbieżność uchwały XXI-228/2012 z dnia 27 września 2012 r. Rady Powiatu Wołomińskiego, a uchwałą XL/308/2013 Rady Miasta Marki. W tej sytuacji fragment ul. Tadeusza Kościuszki nadal jest drogą gminną, a jego zarządcą jest Urząd Miasta Marki.

Tak się szczęśliwie złożyło, że podczas posiedzenia połączonych komisji: Budżetowo-Gospodarczej oraz Oświaty, Kultury i Sportu mięliśmy okazję gościć Pana Starostę Piotra Uścińskiego, którego zapytałem o całą sprawę.Okazało się, że Starosta doskonale znał temat i dziwił się, że Burmistrz Miasta Marki nie interweniuje w celu rozwiązania zgłaszanego przeze mnie problemu. Jak stwierdził, to 1 styczeń 2015 r. będzie prawdopodobną datą, z którą wspomniany odcinek ul. Tadeusza Kościuszki stanie się drogą powiatową.

W związku z zaistniałą sytuacją proszę Pana Burmistrza o odpowiedź na poniższe pytania:

1. Czy znana jest konkretna data, z którą odciek ulicy Tadeusza Kościuszki od ulicy Sosnowej do granicy m. st. Warszawa stanie się drogą powiatową?

2. Czy Urząd Miasta Marki ma w planach podjęcie niezbędnych działań w celu poprawy bezpieczeństwa w miejscach, które wskazałem we wniosku z dnia 28 października 2013 r.?

3. Jeśli tak, to które ze wskazanych przeze mnie rozwiązań brane są pod uwagę?-

– Pomalowanie wspomnianych przejść dla pieszych w kolorze biało-czerwonym,

– Zastosowanie dodatkowego oznakowania pionowego w okolicy wspomnianych z informacją:

UWAGA! PRZEJŚCIE DLA PIESZYCH lub KIEROWCO ZWOLNIJ! PRZEJŚCIE DLA PIESZYCH,

– Zastosowanie sygnalizacji świetlnej informującej o przejściu dla pieszych,

– Zastosowanie elementów odblaskowych zwiększających widoczność przejścia dla pieszych.

Jednocześnie pragnę zwrócić uwagę na fakt, że mamy obecnie okres wakacyjny. Warto, aby w tym czasie podjąć działania mające na celu poprawę sytuacje we wskazanych przeze mnie lokalizacjach. Należy pamiętać, że po zakończonych wakacjach dziesiątki mareckich dzieci pomaszeruje chodnikiem przy ul. Tadeusza Kościuszki do Szkoły Podstawowej Nr 1, ale żeby się tak stało, to muszą one przedostać się na ten chodnik bezpiecznymi przejściami dla pieszych, których obecnie nie ma. Warto wziąć pod uwagę fakt, że przed nami okres jesienno-zimowy, w którym szybko zapada zmrok, dlatego dobrze widoczne przejścia dla pieszych są tymi, których oczekują rodzice dzieci posyłających codziennie swoje pociechy do wspomnianej szkoły podstawowej.

W załączeniu przesyłam szereg zdjęć, które dokumentują niedostateczne oznakowanie pionowe lub jego całkowity brak przed przejściami znajdującymi się w rejonie ulicy Michała Wołodyjowskiego oraz ulicy Jana Onufrego Zagłoby. Oznakowanie poziome jest wyblakłe i ledwo widoczne dla nadjeżdżających samochodów. Warto zwrócić uwagę na fakt, że ulica Tadeusza Kościuszki jest tą ulicą na której odbywa się ruch drogowy o dużym natężeniu. Tym bardziej należy podjąć niezwłoczne działania w celu poprawy bezpieczeństwa na wspomnianych przejściach dla pieszych.Do wniosku dołączam również listę z podpisami mieszkańców Marek, które zebrał Pan Wojciech Wasikowski – jeden z mieszkańców tego rejonu Marek oraz ksero wniosku, który złożyłem w dniu 28 października 2013 r.Mam nadzieję, iż wszystkie te argumenty sprawią, że jeszcze w tym roku zostaną przeprowadzone niezbędne prace w celu zwiększenia bezpieczeństwa we wskazanych przeze mnie lokalizacjach. Zaznaczam jednocześnie, że sprawia ciągnie się już od blisko roku, gdy złożyłem pierwszy z wniosków, dlatego liczę, że tym razem problem zostanie rozwiązany definitywnie.

Proszę, aby odpowiedź na ww. pismo została sporządzona w wersji pisemnej. Link do złożonej petycji: http://www.petycje.pl/petycjePodglad.php?petycjeid=10690

Odpowiedź burmistrza na mój wniosek w sprawie przejść dla pieszych na ulicy Tadeusza Kościuszki (Wołodyjowskiego, Zagłoby), pod którym podpisało się 173 Mieszkańców Marek.

odp1-635x900

odp2-635x900

Czy odpowiedź jest satysfakcjonująca? Moim zdaniem nie, z uwagi na zwlekanie z reakcją w oczekiwaniu na przejęcie drogi przez powiat. Oby takie postępowanie nie miało negatywnych skutków w postaci wypadków drogowych, zwłaszcza w porze jesienno-zimowej.Pytanie, czy Was zadawala takie stanowisko burmistrza w tej sprawie? 

Autor

Arkadiusz Werelich

Urodziłem się 30 marca 1980 roku w Warszawie i mieszkam w Markach od urodzenia. Wychowywałem się wraz z dwojgiem rodzeństwa w katolickiej rodzinie, w domu z zasadami na ulicy Kościuszki, jednej z najstarszych ulic naszego miasta. Uczęszczałem do mareckiej Szkoły Podstawowej nr 1 przy ulicy Okólnej, a po jej ukończeniu podjąłem naukę w Liceum Ekonomicznym im Stanisława Herbsta w Warszawie. Jestem absolwentem Wyższej Szkoły Menedżerskiej Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych. Po ukończeniu studiów zajmuję się wraz z rodziną współprowadzeniem sklepu spożywczego, który istnieje w Markach od 16 lat. Prywatnie jestem szczęśliwym mężem żony – Anny, a wolny czas spędzam na siłowni. Pasjonuje mnie budowa ludzkiego ciała i zdrowe zasady żywienia. Skłoniło mnie to do starania się o tytuł certyfikowanego instruktora kulturystyki i fitness. Moje życie od zawsze ściśle związane było ze sportem, od najmłodszych lat swojego dzieciństwa trenowałem w klubach piłkarskich: DKS TARGÓWEK i MARCOVIA MARKI. Z czasem pochłonęły mnie ćwiczenia fitness, tą pasją zajmuję się od 12 lat . Stało się to częścią mojego życia. Hobbistycznie zajmuję się fotografią oraz numizmatyką, lubię również dobry film, a także programy z gatunku dokument i publicystyka. Czas urlopowy najchętniej spędzam w górach, zarówno narty jak i wędrówki to najlepsza forma aktywnego wypoczynku. Pasjonuje mnie kultura Ameryki Południowej a dokładniej rzecz biorąc starożytnych Indian z plemienia Majów. Zwiedzenie tego kontynentu to moje najskrytsze marzenie. Kibicuję klubowi Legii Warszawa, który wspieram jako kibic i członek mareckiego fan klubu tejże drużyny. Jeśli chodzi o zagraniczny football to moją sympatie zaskarbiła sobie FC Barcelona.