Nowy etap w mojej samorządowej działalności – radny Powiatu Wołomińskiego.

Ostatnie lata spędzone w samorządzie, zarówno tym mareckim – od strony radnego miejskiego, jak i tym warszawskim – od strony zawodowej, sprawiły, że zdobyłem niemałe doświadczenie, które mogłem przełożyć na swój wkład w pracę dla lokalnej społeczności. Cieszę się, że praca ta została doceniona przez markowian, którzy obdarzyli mnie zaufaniem w ostatnich wyborach samorządowych, powierzając mi mandat radnego Powiatu Wołomińskiego. To dla mnie nowe wyzwanie…

16 listopada 2014 roku 1462 mieszkańców Marek oddało swój głos na moją kandydaturę, z czego nie ukrywam, jestem bardzo dumny, ale za liczbą oddanych głosów idzie odpowiedzialność i rzetelność wykonywanego mandatu radnego, które jestem winien swoim wyborcom. Dlatego od samego początku nowej kadencji kontynuuję swoją działalność na zasadzie pełnej transparentności i możliwie najlepszego kontaktu z mieszkańcami. Mój numer telefonu, adres mailowy, konto na Facebooku jest do dyspozycji mieszkańców 24/h. Dodatkowo postanowiłem spotykać się z mieszkańcami za pośrednictwem dyżurów w Urzędzie Miasta Marki – dzięki uprzejmości urzędującego burmistrza – Jacka Orycha.

Praca w samorządzie Powiatu Wołomińskiego diametralnie różni się od tej w samorządzie gminnym, a różnice te obserwuję praktycznie na każdym kroku. Praca ta wymaga zdecydowanie większej wyrozumiałości, kompromisu i dialogu. W przeciwieństwie do pracy w samorządzie gminnym, gdzie reprezentowałem interesy mieszkańców kilkunastu ulic (bardzo ważnych ulic), a każde podejmowane decyzje sprawiały, że realizowane inwestycje trafiały do mojego lub innego okręgu, ale finalnie i tak pozostawały w mieście, tak w Powiecie stałem się jednym z reprezentantów miasta Marki na terenie całego, jednego z największych w Polsce powiatów. Tu sytuacja jest wielokrotnie trudniejsza, ponieważ na 12 gmin w powiecie i 29 radnych – Markom przypada jedynie trzyosobowa reprezentacja. Trzeba, zatem nie lada dyplomacji, zaangażowania i argumentacji, aby z powiatowej kasy środki trafiły właśnie do Marek, a przecież każda z 12 gmin ma swoje potrzeby, które jest w stanie bronić zasadnymi argumentami.

To dobry czas, aby mówić o finansach, ponieważ rozpoczęły się prace nad pierwszym samodzielnym  i autorskim budżetem w tej kadencji – budżetem Powiatu Wołomińskiego na 2016 rok. Nie jest tajemnicą, że złożyłem do tego budżetu dwa wnioski: pierwszy dotyczący budowy technikum w Markach, wraz z laboratoriami niezbędnymi do nauki w zawodach do tego przewidzianymi – kwota 16 mln zł, a drugi na budowę dróg powiatowych na terenie Marek – ulicy Sosnowej i Kościuszki (od Okólnej do granic miasta) – kwota 9 mln zł. Te same inwestycje zgłosiłem do Wieloletniej Prognozy Inwestycyjnej Powiatu (WPI). Zgłoszone inwestycje na łączną kwotę 25 mln zł mają być czytelnym sygnałem dla Zarządu Powiatu, jakie inwestycje w najbliższym czasie oczekiwane są w Markach. Oczywiście nie ma się, co łudzić, że inwestycje te zostaną zrealizowane w ciągu dwóch, czy trzech lat, ponieważ budżet Powiatu tego nie wytrzyma i jeszcze nigdy w historii samorządu Powiatu nie przeznaczono takiej kwoty na nasze miasto. Jest jednak realna szansa, że w tej kadencji rozpoczniemy powyższe inwestycje, ale, w jakim zakresie i czasie? Myślę, że na to pytanie poznamy odpowiedź w niedalekiej przyszłości…

11088433_856831851051413_2239490482354074724_o

Autor

Arkadiusz Werelich

Urodziłem się 30 marca 1980 roku w Warszawie i mieszkam w Markach od urodzenia. Wychowywałem się wraz z dwojgiem rodzeństwa w katolickiej rodzinie, w domu z zasadami na ulicy Kościuszki, jednej z najstarszych ulic naszego miasta. Uczęszczałem do mareckiej Szkoły Podstawowej nr 1 przy ulicy Okólnej, a po jej ukończeniu podjąłem naukę w Liceum Ekonomicznym im Stanisława Herbsta w Warszawie. Jestem absolwentem Wyższej Szkoły Menedżerskiej Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych. Po ukończeniu studiów zajmuję się wraz z rodziną współprowadzeniem sklepu spożywczego, który istnieje w Markach od 16 lat. Prywatnie jestem szczęśliwym mężem żony – Anny, a wolny czas spędzam na siłowni. Pasjonuje mnie budowa ludzkiego ciała i zdrowe zasady żywienia. Skłoniło mnie to do starania się o tytuł certyfikowanego instruktora kulturystyki i fitness. Moje życie od zawsze ściśle związane było ze sportem, od najmłodszych lat swojego dzieciństwa trenowałem w klubach piłkarskich: DKS TARGÓWEK i MARCOVIA MARKI. Z czasem pochłonęły mnie ćwiczenia fitness, tą pasją zajmuję się od 12 lat . Stało się to częścią mojego życia. Hobbistycznie zajmuję się fotografią oraz numizmatyką, lubię również dobry film, a także programy z gatunku dokument i publicystyka. Czas urlopowy najchętniej spędzam w górach, zarówno narty jak i wędrówki to najlepsza forma aktywnego wypoczynku. Pasjonuje mnie kultura Ameryki Południowej a dokładniej rzecz biorąc starożytnych Indian z plemienia Majów. Zwiedzenie tego kontynentu to moje najskrytsze marzenie. Kibicuję klubowi Legii Warszawa, który wspieram jako kibic i członek mareckiego fan klubu tejże drużyny. Jeśli chodzi o zagraniczny football to moją sympatie zaskarbiła sobie FC Barcelona.