Oficjalnie: Mamy to! Sosnowa/Kościuszki w 2018 roku!

Długie lata posuchy w powiatowych inwestycjach na terenie Marek, to już historia! Dziś możemy oficjalnie mówić o zastrzyku środków finansowych, które popłyną do naszego miasta w latach 2017-2018 na inwestycję drogową związaną z budową ciągu ulic Sosnowa/Kościuszki. Blisko 5 mln zł to prawdopodobnie największe w historii wsparcie Powiatu Wołomińskiego dla Marek!

W miniony piątek, tj. 10 marca 2017 roku zostało podpisane historyczne porozumienie między Miastem Marki, a Powiatem Wołomińskim na realizację zadania związanego z budową ciągu dróg powiatowych Sosnowa/Kościuszki. Zadanie to zostało przekazanie do realizacji naszemu miastu, które w drodze przetargu wyłoni wykonawcę w przeciągu najbliższych tygodni. Oczywiście wraz z przekazaniem zadania Powiat Wołomiński zabezpieczył w budżecie kwotę ponad 4,7 mln zł, która zostanie przekazana naszemu miastu na realizację inwestycji.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Relacja Tuby Marek z podpisania porozumienia Urząd Miasta Marki – Powiat Wołomiński.

ggg.jpg

Poniżej informacja ze strony Urzędu Miasta Marki, która pokazuje złożoność tej inwestycji, ogólny zakres prac i podział jej finansowania:

Informacja ze strony UM Marki (Sosnowa-Kościuszki, czyli finansowe puzzle)

Krótkie odniesienie do historii, czyli krok po kroku do sukcesu….

Nie jest tajemnicą że od pierwszego dnia obecnej kadencji, w której to został mi powierzony mandat radnego powiatu wołomińskiego – mówiłem jasno, że najważniejszym dla mnie tematem będzie zrealizowanie inwestycji drogowej ciągu ulic Sosnowa/Kościuszki. W tamtym okresie niewiele osób wierzyło w sukces tego przedsięwzięcia z uwagi na skalę tej inwestycji. Szacowana wówczas na kwotę ponad 10 mln zł inwestycja była zdaniem wielu poza absolutnym zasięgiem – nawet wspólnej inwestycji dla Marek i Powiatu.

Był rok 2015, gdzie tak naprawdę pracowaliśmy na budżecie pozostawionym nam przez poprzedników, w którym zapisano inwestycje do realizacji w pierwszym okresie tej kadencji.

Pierwszym moim działaniem było uświadomienie wszystkim radnym oraz Zarządowi Powiatu, jak wyglądało dotychczasowe wsparcie Powiatu dla Marek, a w zasadzie brak jakiegokolwiek wsparcia. W tym celu złożyłem do Starosty poniższą interpelację:

Interpelacja w sprawie kwot wydatkowanych na poszczególne gminy powiatu wołomińskiego w latach 2011-2014

Odpowiedź na powyższą interpelację

Odpowiedź na interpelację skłoniła mnie do nagłośnienia tematu w prasie, a dokładnie w gazecie – Życie Powiatu na Mazowszu, gdzie ukazał się artykuł pt. „Marki sponsorem Powiatu Wołomińskiego”

Artykuł, który ukazał się w prasie – Życie Powiatu na Mazowszu.

zycie-drogi1-448x600

Tematem zainteresowała się również niezawodna Tuba Marek:

Loża komentatorów Tuby Marek w sprawie podziału środków finansowych Powiatu Wołomińskiego.

To właśnie w tym roku rozpoczęła się batalia o budowę ciągu dróg powiatowych Sosnowa/Kościuszki. To właśnie w tym roku rozpoczęły się działania mające na celu zbudowanie poparcia wśród radnych powiatowych dla tej inwestycji, a było to niezmiernie trudne, bo jak wiadomo powiat wołomiński składa się z 12 gmin, z których każda ma po kilku radnych (Marki trzech) na 29 radnych zasiadających w Radzie Powiatu Wołomińskiego. Jak łatwo policzyć przychylność dla mareckiej inwestycji musiało okazać min. 15 radnych.

Rozpoczęło się składanie wniosków, spotkania i długie rozmowy…, a na sam początek złożenie interpelacji do Starosty, której treść poniżej:

Interpelacja w sprawie budowy ciągu ulic Sosnowa/Kościuszki.

Odpowiedź na powyższą interpelację.

Efekty przyszły już w roku 2016, gdzie udało zapisać się powiatowym budżecie kwotę 100 tys zł na projekt ww. ciągu dróg. Środki te zostały przekazane dla Miasta Marki, które w tej właśnie kwocie miało wykonać prace projektowe. To był pierwszy i bardzo ważny krok, ponieważ stworzenie projektu dawało nadzieję, że uda się zrealizować tę inwestycję jeszcze w tej kadencji. Mówiło się wówczas o latach 2017-2019 lub 2018-2019. Od samego początku wiadomo było, że skala inwestycji nie pozwoli na realizację jej w ciągu jednego roku.

Jak pisałem wyżej – szansa tej inwestycji mogła zakończyć się sukcesem tylko wtedy, gdy odpowiednia liczba radnych ją poprze, a co za tym idzie w pierwszej kolejności radnych z Marek.

Poniżej informacja o wniosku do WPI (Wieloletniej Prognozy Inwestycyjnej) w sprawie ww. inwestycji, który złożyłem wspólnie z radnym Werczyńskim:

Informacja o wniosku do WPI Powiatu Wołomińskiego.

Kolejnym krokiem działań, które podejmowałem było złożenie wniosku do budżetu Powiatu Wołomińskiego na rok 2017, w którym to wnioskowałem o wpisanie do realizacji inwestycji związanej z budową Sosnowej i Kościuszki. Jak później okazało się – to był bardzo ważny wniosek:

Mój wniosek do budżetu Powiatu Wołomińskiego w sprawie budowy ciągu ulic Sosnowa/Kościuszki.

Po drodze było jeszcze kilka spotkań w Urzędzie Miasta Marki, podczas których spotykałem się z Burmistrzem Marek Jackiem Orychem oraz tych, które miały miejsce w Starostwie Powiatowym w Wołominie z udziałem Starostów: Kazimierza Rakowskiego i Adama Łossana. Zawsze dużym zaangażowaniem i determinacją w pozyskaniu środków na budowę ulic Sosnowa/ Kościuszki wykazywał się burmistrz Jacek Orych, który działał na wielu płaszczyznach, aby inwestycja mogła zakończyć się sukcesem.

Poniżej informacja z jednego z takich spotkań, które miało miejsce pod koniec zeszłego roku w budynku Starostwa Powiatowego w Wołominie. To właśnie na tym spotkaniu z udziałem Starosty Kazimierza Rakowskiego oraz Burmistrza Jacka Orycha udało się ustalić dokładne procenty finansowania inwestycji każdej ze stron:

Informacja o spotkaniu w sprawie budowy ulic: Sosnowa/Kościuszki

15747499_1279390862128841_2185661797185736310_n

W międzyczasie były jeszcze spotkania z naczelnikiem Andrzejem Noconiem, który odpowiada w Powiecie Wołomińskim za inwestycje drogowe, z Panią Skarbnik, itd. To wszystko jest może nieco nudne, ale pokazuje, jakie działania na przełomie ostatnich dwóch lat trzeba było powziąć, aby budowa ulic Sosnowa/Kościuszki stała się faktem.

Szanowni Państwo, Drodzy Mieszkańcy Marek,

Nie kryję swej radości z faktu, że tak ważna dla naszego miasta inwestycja staje się dziś możliwa do realizacji. Nie ukrywam, że był to dla mnie najważniejszy cel tej kadencji. Dziękuję wszystkim Radnym Powiatu Wołomińskiego, którzy podnieśli rękę za naszą marecką inwestycją, Starostom Powiatu Wołomińskiego Kazimierzowi Rakowskiemu i Adamowi Łossanowi, Burmistrzowi Jackowi Orychowi i Wszystkim tym, którzy pracowali przy tym projekcie.

Na dzień dzisiejszy mamy spełnione dwa z trzech etapów tej jakże ważnej inwestycji: 

  • Podpisane porozumienie na linii Powiat Wołomiński – Miasto Marki
  • Zabezpieczenie w latach 2017-2018 środków finansowych na realizację inwestycji.

Pozostaje realizacja, czyli wyłonienie wykonawcy i budowa. Planowany termin zakończenia prac to połowa przyszłego roku!

Trzymajcie kciuki! Niech wszystko pójdzie zgodnie z planem!

Autor

Arkadiusz Werelich

Urodziłem się 30 marca 1980 roku w Warszawie i mieszkam w Markach od urodzenia. Wychowywałem się wraz z dwojgiem rodzeństwa w katolickiej rodzinie, w domu z zasadami na ulicy Kościuszki, jednej z najstarszych ulic naszego miasta. Uczęszczałem do mareckiej Szkoły Podstawowej nr 1 przy ulicy Okólnej, a po jej ukończeniu podjąłem naukę w Liceum Ekonomicznym im Stanisława Herbsta w Warszawie. Jestem absolwentem Wyższej Szkoły Menedżerskiej Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych. Po ukończeniu studiów zajmuję się wraz z rodziną współprowadzeniem sklepu spożywczego, który istnieje w Markach od 16 lat. Prywatnie jestem szczęśliwym mężem żony – Anny, a wolny czas spędzam na siłowni. Pasjonuje mnie budowa ludzkiego ciała i zdrowe zasady żywienia. Skłoniło mnie to do starania się o tytuł certyfikowanego instruktora kulturystyki i fitness. Moje życie od zawsze ściśle związane było ze sportem, od najmłodszych lat swojego dzieciństwa trenowałem w klubach piłkarskich: DKS TARGÓWEK i MARCOVIA MARKI. Z czasem pochłonęły mnie ćwiczenia fitness, tą pasją zajmuję się od 12 lat . Stało się to częścią mojego życia. Hobbistycznie zajmuję się fotografią oraz numizmatyką, lubię również dobry film, a także programy z gatunku dokument i publicystyka. Czas urlopowy najchętniej spędzam w górach, zarówno narty jak i wędrówki to najlepsza forma aktywnego wypoczynku. Pasjonuje mnie kultura Ameryki Południowej a dokładniej rzecz biorąc starożytnych Indian z plemienia Majów. Zwiedzenie tego kontynentu to moje najskrytsze marzenie. Kibicuję klubowi Legii Warszawa, który wspieram jako kibic i członek mareckiego fan klubu tejże drużyny. Jeśli chodzi o zagraniczny football to moją sympatie zaskarbiła sobie FC Barcelona.