V Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej „Markowianin, Polak, Europejczyk, czyli nie taka Unia straszna…” już za nami!

Pierwszy etap IV Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej „Markowianin, Polak, Europejczyk, czyli nie taka Unia straszna…” już za nami! Blisko pięćdziesięciu mareckich gimnazjalistów z czterech szkół stanęło do rywalizacji o finał konkursu, którego organizatorami są Grupa Marki 2020 oraz nasze stowarzyszenie.

Uczniowie musieli wykazać się znajomością mapy Europy, historii integracji europejskiej oraz wiedzą na temat European Parliament W tym roku minęło 60 lat od podpisania Traktatów Rzymskich, w związku z czym nie mogło zabraknąć pytań o ojców założycieli zjednoczonej Europy, którzy doprowadzili do zawiązania Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej w 1957 roku.

Uczestnicy, którzy zakwalifikowali się do finału (w kolejności alfabetycznej):
Michał Bednarski
Aleksandra Denkiewicz
Bartosz Gleń
Julia Koper
Mateusz Lewiński
Damian Lipiński
Wojciech Ptaszyński
Michał Rudnik
Oliwia Szcześniak
Ola Wyszyńska

Finał konkursu odbędzie się 25 maja o godz. 10:00 w Marecki Ośrodek Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego. Zwycięzca konkursu, na zaproszenie europosła Michał Boni, wyjedzie do Brukseli. Na pozostałych finalistów oraz wszystkich uczestników pierwszego etapu czekają nagrody rzeczowe.

Konkurs organizowany jest pod honorowym patronatem Jacek Orych Burmistrz Miasta Marki.

Zdjęcie użytkownika Projekt Marki.

Autor

Arkadiusz Werelich

Urodziłem się 30 marca 1980 roku w Warszawie i mieszkam w Markach od urodzenia. Wychowywałem się wraz z dwojgiem rodzeństwa w katolickiej rodzinie, w domu z zasadami na ulicy Kościuszki, jednej z najstarszych ulic naszego miasta. Uczęszczałem do mareckiej Szkoły Podstawowej nr 1 przy ulicy Okólnej, a po jej ukończeniu podjąłem naukę w Liceum Ekonomicznym im Stanisława Herbsta w Warszawie. Jestem absolwentem Wyższej Szkoły Menedżerskiej Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych. Po ukończeniu studiów zajmuję się wraz z rodziną współprowadzeniem sklepu spożywczego, który istnieje w Markach od 16 lat. Prywatnie jestem szczęśliwym mężem żony – Anny, a wolny czas spędzam na siłowni. Pasjonuje mnie budowa ludzkiego ciała i zdrowe zasady żywienia. Skłoniło mnie to do starania się o tytuł certyfikowanego instruktora kulturystyki i fitness. Moje życie od zawsze ściśle związane było ze sportem, od najmłodszych lat swojego dzieciństwa trenowałem w klubach piłkarskich: DKS TARGÓWEK i MARCOVIA MARKI. Z czasem pochłonęły mnie ćwiczenia fitness, tą pasją zajmuję się od 12 lat . Stało się to częścią mojego życia. Hobbistycznie zajmuję się fotografią oraz numizmatyką, lubię również dobry film, a także programy z gatunku dokument i publicystyka. Czas urlopowy najchętniej spędzam w górach, zarówno narty jak i wędrówki to najlepsza forma aktywnego wypoczynku. Pasjonuje mnie kultura Ameryki Południowej a dokładniej rzecz biorąc starożytnych Indian z plemienia Majów. Zwiedzenie tego kontynentu to moje najskrytsze marzenie. Kibicuję klubowi Legii Warszawa, który wspieram jako kibic i członek mareckiego fan klubu tejże drużyny. Jeśli chodzi o zagraniczny football to moją sympatie zaskarbiła sobie FC Barcelona.