Kolejne, szóste posiedzenie Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego w #PowiatWołomiński, pierwsze w tym roku.

tematy związane były z harmonogramem działań na ten rok. Wystosowaliśmy również apele do Zarządów Powiatu oraz Mazowsza w sprawie przygotowania do nowego okresu finansowania UE dla regionu warszawskiego stołecznego.

W apelu piszemy m. in. „Rada Ministrów przedstawiła do konsultacji Projekt Umowy Partnerstwa dla realizacji polityki spójności 2021-2027 w Polsce. Oznacza to, że rozpoczął się okres operacjonalizacji celów i zasad wykorzystania środków unijnych. Beneficjentami tych środków będą m.in. samorządy lokalne oraz organizacje społeczne. Bardzo ważnym obszarem, w którym będzie można pozyskać środki europejskie będzie ten, który dotyczy unijnego celu „Europa bliżej obywateli”. Jego istotą jest zwiększenie wpływu wspólnot lokalnych na kształt działań nakierowanych na rozwój terytoriów i rozwiązywania specyficznych problemów. W ramach celu wspierana będzie realizacja na poziomie lokalnym i ponadlokalnym strategii ukierunkowanych na zmiany strukturalne danego obszaru, w zgodzie z priorytetami UE oraz celami zdefiniowanymi w Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego oraz Strategiach Rozwoju Województw. Realizacja celu związana jest z instrumentami terytorialnymi planowanymi do realizacji w nowej perspektywie finansowej. Są nimi „Zintegrowane Inwestycje Terytorialne”, „Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność” oraz „Inne Instrumenty Terytorialne”.”

„Ważnym elementem strategii, wymaganej w procedurach pozyskiwania środków unijnych jest udział w ich tworzeniu mieszkańców i organizacji społecznych. Widzimy w tym dużą rolę, którą może odegrać rada działalności pożytku publicznego.Jednym z istotnych beneficjentów środków unijnych w nowej perspektywie będą organizacje pozarządowe. Mogą one być obligatoryjnym partnerem w pozyskiwaniu środków, a także same pozyskiwać środki przeznaczone tylko dla sektora pozarządowego, po które administracja samorządowa nie może wnioskować. To w naszym przekonaniu wyzwanie dla Rady Działalności Pożytku Publicznego, ale także dla administracji samorządowej, związane ze stworzenia efektywnego sytemu współpracy pozwalającego na skuteczne pozyskiwanie środków unijnych.Wyżej zaprezentowane wyzwania, w naszym przekonaniu są istotne dla planowana rozwoju naszego powiatu.”

Autor

Arkadiusz Werelich

Urodziłem się 30 marca 1980 roku w Warszawie i mieszkam w Markach od urodzenia. Wychowywałem się wraz z dwojgiem rodzeństwa w katolickiej rodzinie, w domu z zasadami na ulicy Kościuszki, jednej z najstarszych ulic naszego miasta. Uczęszczałem do mareckiej Szkoły Podstawowej nr 1 przy ulicy Okólnej, a po jej ukończeniu podjąłem naukę w Liceum Ekonomicznym im Stanisława Herbsta w Warszawie. Jestem absolwentem Wyższej Szkoły Menedżerskiej Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych. Po ukończeniu studiów zajmuję się wraz z rodziną współprowadzeniem sklepu spożywczego, który istnieje w Markach od 16 lat. Prywatnie jestem szczęśliwym mężem żony – Anny, a wolny czas spędzam na siłowni. Pasjonuje mnie budowa ludzkiego ciała i zdrowe zasady żywienia. Skłoniło mnie to do starania się o tytuł certyfikowanego instruktora kulturystyki i fitness. Moje życie od zawsze ściśle związane było ze sportem, od najmłodszych lat swojego dzieciństwa trenowałem w klubach piłkarskich: DKS TARGÓWEK i MARCOVIA MARKI. Z czasem pochłonęły mnie ćwiczenia fitness, tą pasją zajmuję się od 12 lat . Stało się to częścią mojego życia. Hobbistycznie zajmuję się fotografią oraz numizmatyką, lubię również dobry film, a także programy z gatunku dokument i publicystyka. Czas urlopowy najchętniej spędzam w górach, zarówno narty jak i wędrówki to najlepsza forma aktywnego wypoczynku. Pasjonuje mnie kultura Ameryki Południowej a dokładniej rzecz biorąc starożytnych Indian z plemienia Majów. Zwiedzenie tego kontynentu to moje najskrytsze marzenie. Kibicuję klubowi Legii Warszawa, który wspieram jako kibic i członek mareckiego fan klubu tejże drużyny. Jeśli chodzi o zagraniczny football to moją sympatie zaskarbiła sobie FC Barcelona.