W jakim stanie jest psychiatra dziecięca w kraju? W złym, co potwierdza odpowiedź na naszą interpelację.

Odpowiedź na naszą interpelację potwierdza -psychiatria dziecięca w naszym kraju jest w niesamowicie trudnej sytuacji i co gorsze -nie ma nadziei na poprawę sytuacji w najbliższych latach.

Wspólnie z radną powiatową Ewą Rosą wystąpiliśmy pisemnie (https://werelich.com/2021/12/14/psychiatra-dzieciecy-w-szpitalu-powiatowym-w-wolominie/) z prośbą o zabezpieczenie w Szpital Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie psychiatry dziecięcego, który jeśli nie na pełnym etacie, to choćby za pośrednictwem dyżurów mógłby działać na rzecz wsparcia dzieci i młodzież na terenie #PowiatWołomiński

Dodatkowo rozmawiałem w tej sprawie z dyrekcją szpitala i wnioski są takie jak w odpowiedzi na poniżej zamieszoną odpowiedź – na rynku nie ma szans na pozyskanie psychiatry dziecięcego. Dyrekcja szpitala pierwsze działania w tym zakresie podjęła w 2020 r., gdzie podjęto próbę stworzenia w placówce poradni zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w ramach kontraktu NFZ. Zgromadzono już nawet pełną kadrę z wyjątkiem właśnie etatu psychiatry dziecięcego. Jak się okazuje zgodnie z danymi Naczelnej Izby Lekarskiej w naszym kraju jest w sumie 494 osób wykonujących zawód psychiatry dziecięcego, w tym zaledwie 39 specjalistów I stopnia – to bardzo złe wieści dla całego sytemu. Mało optymistyczne jest również to, że nie widać szans na poprawę tej sytuacji w najbliższych latach, co w kontekście obecnej sytuacji w kraju odnośnie chociażby prób samobójczych w śród nieletnich, czy depresji która dotyka już blisko połowę młodzieży – musi budzić zaniepokojenie szczególnie rodziców. W tej sytuacji należy bić na alarm i wszelkie działania na każdym poziomie, ale głównie na tym krajowym powinny być pilnie podejmowane.

Zgodnie z tym co zostało zawarte w odpowiedzi na pismo, co oczywiście wiemy jako radni powiatowi – na poziomie samorządu prowadzonych jest szereg miękkich działań o charakterze edukacyjnym i uświadamiającym, ale to oczywiście kropla w morzu potrzeb, dlatego potrzebne są działania systemowe na poziomie centralnym. Osobiście angażowałem się i angażuję w kwestie związane z prowadzeniem przez Powiat akcji, szkoleń, konferencji o tematyce cyber przemocy, uzależnień od m. in. internetu i gier komputerowych, itd., dlatego staram się być na bieżąco na ten temat. Bardzo się cieszę, że władze powiatowe, pracownicy starostwa, radni oraz Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne dostrzegają potrzeby w tym zakresie, ponieważ tylko wspólne działania mogą przynieść wymierne korzyści na Mieszkańców, w tym przypadku tych najmłodszych.

Otrzymałem również zapewnienie dyrekcji naszego powiatowego szpitala, że w dalszym ciągu będą prowadzone działania celem pozyskania psychiatry dziecięcego, ponieważ dyrekcja szpitala dostrzega potrzeby w tym zakresie.

Autor

Arkadiusz Werelich

Urodziłem się 30 marca 1980 roku w Warszawie i mieszkam w Markach od urodzenia. Wychowywałem się wraz z dwojgiem rodzeństwa w katolickiej rodzinie, w domu z zasadami na ulicy Kościuszki, jednej z najstarszych ulic naszego miasta. Uczęszczałem do mareckiej Szkoły Podstawowej nr 1 przy ulicy Okólnej, a po jej ukończeniu podjąłem naukę w Liceum Ekonomicznym im Stanisława Herbsta w Warszawie. Jestem absolwentem Wyższej Szkoły Menedżerskiej Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych. Po ukończeniu studiów zajmuję się wraz z rodziną współprowadzeniem sklepu spożywczego, który istnieje w Markach od 16 lat. Prywatnie jestem szczęśliwym mężem żony – Anny, a wolny czas spędzam na siłowni. Pasjonuje mnie budowa ludzkiego ciała i zdrowe zasady żywienia. Skłoniło mnie to do starania się o tytuł certyfikowanego instruktora kulturystyki i fitness. Moje życie od zawsze ściśle związane było ze sportem, od najmłodszych lat swojego dzieciństwa trenowałem w klubach piłkarskich: DKS TARGÓWEK i MARCOVIA MARKI. Z czasem pochłonęły mnie ćwiczenia fitness, tą pasją zajmuję się od 12 lat . Stało się to częścią mojego życia. Hobbistycznie zajmuję się fotografią oraz numizmatyką, lubię również dobry film, a także programy z gatunku dokument i publicystyka. Czas urlopowy najchętniej spędzam w górach, zarówno narty jak i wędrówki to najlepsza forma aktywnego wypoczynku. Pasjonuje mnie kultura Ameryki Południowej a dokładniej rzecz biorąc starożytnych Indian z plemienia Majów. Zwiedzenie tego kontynentu to moje najskrytsze marzenie. Kibicuję klubowi Legii Warszawa, który wspieram jako kibic i członek mareckiego fan klubu tejże drużyny. Jeśli chodzi o zagraniczny football to moją sympatie zaskarbiła sobie FC Barcelona.