STOP dla przemocy wśród dzieci i młodzieży! Podejmujemy działania.

Depresją to choroba, która nie oszczędza zarówno dorosłych, jak i dzieci, co potwierdzają dane Światowej Organizacji Zdrowia, która wskazuje depresję jako czwartą chorobę na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw.

Dostępne statystyki wskazują na odsetek 57% uczniów w wieku 11-17 lat doznających przemocy fizycznej lub psychicznej ze strony rówieśników, a to wszystko wpływa bezpośrednio na depresję u dzieci i młodzieży.

Aplikacja RESQL stworzona została przez zespół naukowców z Uniwersytetu SWPS kierowany przez dr Małgorzatę Wójcik oraz dra Radosława Kaczana. Jednym z założeń projektu było przygotowanie narzędzia wspierającego rozwiązywanie problemów społecznych związanych z doświadczaniem przemocy rówieśniczej wśród dzieci i młodzieży. Osobiście bardzo się cieszę, że aplikacja nagrodzona w Specjalnej Edycji XIII Międzynarodowych Targów i Konkursu INTARG® 2020 Online – Innowacje Społeczne zafunkcjonuje w naszych powiatowych szkołach.

Na początek aplikacja zostanie wdrożona w następujących placówkach oświatowych:

Liceum Ogólnokształcące w Radzyminie

Zespół Szkół im. Prezydenta Ignacego Mościckiego w Zielonce

Zespół Szkół Ekonomicznych w Wołominie

Zespół Szkół Techniczno-Zawodowych w Radzyminie

Z końcem ubiegłego roku Starostwo skierowało pismo do gmin powiatu z informacją o ww. systemie, ponieważ gminy takie jak Marki mogłyby również włączyć się w jego wdrożenie np. w mareckich szkołach podstawowych.

#dlaMieszkańców #BezpiecznaSzkoła#StopDepresji #StopPrzemocy #radnyWerelich #WspólnaSprawa

Autor

Arkadiusz Werelich

Urodziłem się 30 marca 1980 roku w Warszawie i mieszkam w Markach od urodzenia. Wychowywałem się wraz z dwojgiem rodzeństwa w katolickiej rodzinie, w domu z zasadami na ulicy Kościuszki, jednej z najstarszych ulic naszego miasta. Uczęszczałem do mareckiej Szkoły Podstawowej nr 1 przy ulicy Okólnej, a po jej ukończeniu podjąłem naukę w Liceum Ekonomicznym im Stanisława Herbsta w Warszawie. Jestem absolwentem Wyższej Szkoły Menedżerskiej Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych. Po ukończeniu studiów zajmuję się wraz z rodziną współprowadzeniem sklepu spożywczego, który istnieje w Markach od 16 lat. Prywatnie jestem szczęśliwym mężem żony – Anny, a wolny czas spędzam na siłowni. Pasjonuje mnie budowa ludzkiego ciała i zdrowe zasady żywienia. Skłoniło mnie to do starania się o tytuł certyfikowanego instruktora kulturystyki i fitness. Moje życie od zawsze ściśle związane było ze sportem, od najmłodszych lat swojego dzieciństwa trenowałem w klubach piłkarskich: DKS TARGÓWEK i MARCOVIA MARKI. Z czasem pochłonęły mnie ćwiczenia fitness, tą pasją zajmuję się od 12 lat . Stało się to częścią mojego życia. Hobbistycznie zajmuję się fotografią oraz numizmatyką, lubię również dobry film, a także programy z gatunku dokument i publicystyka. Czas urlopowy najchętniej spędzam w górach, zarówno narty jak i wędrówki to najlepsza forma aktywnego wypoczynku. Pasjonuje mnie kultura Ameryki Południowej a dokładniej rzecz biorąc starożytnych Indian z plemienia Majów. Zwiedzenie tego kontynentu to moje najskrytsze marzenie. Kibicuję klubowi Legii Warszawa, który wspieram jako kibic i członek mareckiego fan klubu tejże drużyny. Jeśli chodzi o zagraniczny football to moją sympatie zaskarbiła sobie FC Barcelona.