Należy zwiększyć wsparcie psychologiczne dla Mieszkańców powiatu wołomińskiego.

Od dłuższego czasu nasze społeczeństwo zmaga się wyzwaniami, które w istotny sposób odbijają się na kondycji psychicznej każdego z nas. Panująca pandemia, która ograniczając kontakt międzyludzki, przenosząc codzienne funkcjonowanie do sieci, utrudniając dostęp do lekarzy i specjalistów, doprowadzając do upadku wielu firm na stałe zmieniła otaczającą nas rzeczywistość. Wszystko to w sposób bezpośredni przełożyło się na sytuacje w polskich domach. Zwiększająca się liczba separacji i rozwodów w sposób bezpośredni przełożyło się na kondycję psychiczną Mieszkańców, niezależnie od ich wieku i statutu społecznego. Wszyscy chyba liczyliśmy, że ustępująca pandemia pozwoli na względny powrót do normalności. Niestety wybuch wojny w sąsiedniej Ukrainie przyniósł nieoczekiwane zmiany w życiu większości Polek i Polaków. Strach i niepokój o przyszłość ponownie odbija się na kondycji psychicznej naszych Mieszkańców.

W tej sytuacji wydaje się oczywistym, że najbardziej pokrzywdzone są dzieci i młodzież, co potwierdzają ogólnie dostępne statystyki. Mówią one m. in. o tym, że ok. 40% najmłodszych ma problemy z szeroko rozumianą depresją. Źle wygląda również sytuacja wśród dorosłych Polek i Polaków, z których ponad 60% deklaruje problemy związane z depresją. Powyższe dane mają również negatywne odbicie w statystykach, dotyczących prób samobójczych i samobójstw, co stawia nasz kraj w niechlubnej czołówce. Zdaniem coraz większej grupy specjalistów depresja określana jest epidemią dzisiejszych czasów.

Powyższe problemy dotyczą również Mieszkańców naszego powiatu, dlatego wydaje się w pełni zasadne podjęcie działań mających na celu wsparcie psychologiczne dla Mieszkańców powiatu wołomińskiego. Ceniąc działalność i zaangażowanie naszych powiatowych poradni psychologiczno-pedagogicznych, które już dziś wykonują ogromną pracę na rzecz naszych Mieszkańców, widzimy ewidentną potrzebę uruchomienia całodobowego wsparcia na zasadach telefonu alarmowego. Prowadzone obecnie w poradniach dyżury ograniczają się do kilku dni w tygodniu, w ograniczonym przedziale czasowym. Uruchomienie telefonu wsparcia całodobowego z cała pewnością przełoży się na zasięg pomocy psychologicznej, której coraz częściej potrzebują Mieszkańcy powiatu. Być może funkcjonowanie takiego całodobowego wsparcia uchroniłoby wiele osób przed podjęciem radykalnych decyzji, często kończących się tragicznie.

Pragniemy również zwrócić uwagę na fakt, że przed przebudową strony Starostwa Powiatowego, na głównej stronie można było znaleźć ikonę, której kliknięcie przekierowywało do informacji o wsparciu psychologicznym dla Mieszkańców powiatu (osobiście zwracałem się z prośbą o stworzenie specjalnej ikony na stronie). Dziś takiej ikony nie znajdziemy, a naszym zdaniem powinna znajdować się w widocznym miejscu na stronie.

W związku z powyższym zwracamy się do Pana Starosty z uprzejmą prośbą/wnioskiem, o podjęcie działań mających na celu uruchomienie całodobowego wsparcia psychologicznego (telefonicznego) dla Mieszkańców powiatu wołomińskiego. Jeśli z różnych powodów będzie to nie możliwe, to zwracamy się z prośbą o poszerzenie wsparcia psychologicznego za pośrednictwem tradycyjnych dyżurów, poprzez zwiększenie ich liczby i zakresu godzinowego. Warto również, aby na stronie głównej Starostwa Powiatowego pojawiła się stosowna ikona/odnośnik do informacji o wsparciu psychologicznym, prowadzonym przez nasze poradnie psychologiczno-pedagogiczne.

Z góry dziękujemy Panu Staroście za dotychczasową aktywność na rzecz wsparcia psychologicznego dla Mieszkańców powiatu wołomińskiego oraz za podjęte w związku z niniejszym pismem działania.  

Powyższej treści interpelację złożyłem na ręce Starosty Wołomińskiego wspólnie z radną Ewą Rosą.

Autor

Arkadiusz Werelich

Urodziłem się 30 marca 1980 roku w Warszawie i mieszkam w Markach od urodzenia. Wychowywałem się wraz z dwojgiem rodzeństwa w katolickiej rodzinie, w domu z zasadami na ulicy Kościuszki, jednej z najstarszych ulic naszego miasta. Uczęszczałem do mareckiej Szkoły Podstawowej nr 1 przy ulicy Okólnej, a po jej ukończeniu podjąłem naukę w Liceum Ekonomicznym im Stanisława Herbsta w Warszawie. Jestem absolwentem Wyższej Szkoły Menedżerskiej Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych. Po ukończeniu studiów zajmuję się wraz z rodziną współprowadzeniem sklepu spożywczego, który istnieje w Markach od 16 lat. Prywatnie jestem szczęśliwym mężem żony – Anny, a wolny czas spędzam na siłowni. Pasjonuje mnie budowa ludzkiego ciała i zdrowe zasady żywienia. Skłoniło mnie to do starania się o tytuł certyfikowanego instruktora kulturystyki i fitness. Moje życie od zawsze ściśle związane było ze sportem, od najmłodszych lat swojego dzieciństwa trenowałem w klubach piłkarskich: DKS TARGÓWEK i MARCOVIA MARKI. Z czasem pochłonęły mnie ćwiczenia fitness, tą pasją zajmuję się od 12 lat . Stało się to częścią mojego życia. Hobbistycznie zajmuję się fotografią oraz numizmatyką, lubię również dobry film, a także programy z gatunku dokument i publicystyka. Czas urlopowy najchętniej spędzam w górach, zarówno narty jak i wędrówki to najlepsza forma aktywnego wypoczynku. Pasjonuje mnie kultura Ameryki Południowej a dokładniej rzecz biorąc starożytnych Indian z plemienia Majów. Zwiedzenie tego kontynentu to moje najskrytsze marzenie. Kibicuję klubowi Legii Warszawa, który wspieram jako kibic i członek mareckiego fan klubu tejże drużyny. Jeśli chodzi o zagraniczny football to moją sympatie zaskarbiła sobie FC Barcelona.