Opiniowanie projektu budżetu Powiatu Wołomińskiego – nasze wnioski dotyczące ul. Fabrycznej (droga powiatowa).

Ostatnie posiedzenie połączonych Komisji #PowiatWołomiński to przede wszystkim wydanie opinii w sprawie projektu budżetu na 2023 rok oraz Wieloletniej Prognozy Finansowej. Dyskusję zdominowały tematy związane z edukacją, a w zasadzie priorytetami, którymi powinniśmy się kierować w najbliższych latach. Jestem zdania, co wyrażałem podczas posiedzenia, że w tej chwili najważniejsza jest przebudowa Zespół Szkół im. Prezydenta Ignacego Mościckiego w Zielonce co pochłonie ponad 30 mln zł. Jest już projekt oraz pozwolenie na budowę, więc można ruszać – kwestia zabezpieczenia finansowania. Warto wspomnieć, że w bryle budynku zaprojektowano pomieszczenia dla Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Zielonce. Kolejnym priorytetm jest dla mnie szkolnictwo specjalne, ponieważ już dziś nasze placówki są obciążone i kwestią czasu jest potrzeba rozbudowy obecnych zasobów lub budowy nowej szkoły. O początku problemów pisałem ostatnio w kwestii Szkoła Podstawowa Specjalna im. Marii Konopnickiej gdzie najszybciej zwiększa się liczba uczniów, którzy w dużej mierze są Mieszkańcami Marek. Nie sposób w tym miejscu nie wspomnieć o poradniach. Już dziś zachodzi pilna potrzeba zmian, ponieważ czas oczekiwania na niektóre dokumenty przekracza rok, co jest absolutnie nieakceptowalne. Potrzeba uruchomienia filii w Markach, zmiana rejonów to rozwiązania tymczasowe, ponieważ tak naprawdę zachodzi potrzeba powołania nowej placówki.

Na posiedzeniu złożyłem wspólnie z radną Ewą Rosą wniosek do budżetu powiatu na 2023, który został poparty jednogłośnie przez Koleżanki i Kolegów radnych. Chodzi o modernizację chodnika na ul. Fabrycznej, którego stan jest delikatnie mówiąc nie najlepszy. Zlokalizowane przy ulicy Fabrycznej przychodnię, Marecki Ośrodek Kultury oraz Centrum Aktywności, a także pobliski bazarek sprawiają, że chodnik jest często uczęszczany przez Mieszkańców, w tym Seniorów. Kolejnym wnioskiem jest przeprowadzenie analizy zasadności przebudowy skrzyżowania ul. Fabrycznej z Piłsudskiego. Wszyscy wiemy jak duże korki tworzą się na ul. Fabrycznej w kierunku Warszawy/Radzymina. Co prawda jest prawoskręt i zielona strzałka w kierunku Radzymina, ale w zasadzie to rozwiązania nie działa z uwagi na niedostępność (wąska) wspomnianego prawoskrętu. Analiza ma wykazać, czy zmiany są możliwe do wykonania i czy ich wdrożenie upłynni ruch pojazdów.

Teraz ww. wnioski staną się elementem opinii Komisji Edukacji w sprawie projektu budżetu i trafią do Komisji Finansowej. Następnie do Zarządu Powiatu. Głęboko liczę na to, że wspomniane działania zostaną zrealizowane w przyszłym roku, tym bardziej, że jest dla nich zrozumienie ze strony Starosty.

Autor

Arkadiusz Werelich

Urodziłem się 30 marca 1980 roku w Warszawie i mieszkam w Markach od urodzenia. Wychowywałem się wraz z dwojgiem rodzeństwa w katolickiej rodzinie, w domu z zasadami na ulicy Kościuszki, jednej z najstarszych ulic naszego miasta. Uczęszczałem do mareckiej Szkoły Podstawowej nr 1 przy ulicy Okólnej, a po jej ukończeniu podjąłem naukę w Liceum Ekonomicznym im Stanisława Herbsta w Warszawie. Jestem absolwentem Wyższej Szkoły Menedżerskiej Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych. Po ukończeniu studiów zajmuję się wraz z rodziną współprowadzeniem sklepu spożywczego, który istnieje w Markach od 16 lat. Prywatnie jestem szczęśliwym mężem żony – Anny, a wolny czas spędzam na siłowni. Pasjonuje mnie budowa ludzkiego ciała i zdrowe zasady żywienia. Skłoniło mnie to do starania się o tytuł certyfikowanego instruktora kulturystyki i fitness. Moje życie od zawsze ściśle związane było ze sportem, od najmłodszych lat swojego dzieciństwa trenowałem w klubach piłkarskich: DKS TARGÓWEK i MARCOVIA MARKI. Z czasem pochłonęły mnie ćwiczenia fitness, tą pasją zajmuję się od 12 lat . Stało się to częścią mojego życia. Hobbistycznie zajmuję się fotografią oraz numizmatyką, lubię również dobry film, a także programy z gatunku dokument i publicystyka. Czas urlopowy najchętniej spędzam w górach, zarówno narty jak i wędrówki to najlepsza forma aktywnego wypoczynku. Pasjonuje mnie kultura Ameryki Południowej a dokładniej rzecz biorąc starożytnych Indian z plemienia Majów. Zwiedzenie tego kontynentu to moje najskrytsze marzenie. Kibicuję klubowi Legii Warszawa, który wspieram jako kibic i członek mareckiego fan klubu tejże drużyny. Jeśli chodzi o zagraniczny football to moją sympatie zaskarbiła sobie FC Barcelona.