Ostatnie posiedzenie połączonych Komisji #PowiatWołomiński to przede wszystkim wydanie opinii w sprawie projektu budżetu na 2023 rok oraz Wieloletniej Prognozy Finansowej. Dyskusję zdominowały tematy związane z edukacją, a w zasadzie priorytetami, którymi powinniśmy się kierować w najbliższych latach. Jestem zdania, co wyrażałem podczas posiedzenia, że w tej chwili najważniejsza jest przebudowa Zespół Szkół im. Prezydenta Ignacego Mościckiego w Zielonce co pochłonie ponad 30 mln zł. Jest już projekt oraz pozwolenie na budowę, więc można ruszać – kwestia zabezpieczenia finansowania. Warto wspomnieć, że w bryle budynku zaprojektowano pomieszczenia dla Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Zielonce. Kolejnym priorytetm jest dla mnie szkolnictwo specjalne, ponieważ już dziś nasze placówki są obciążone i kwestią czasu jest potrzeba rozbudowy obecnych zasobów lub budowy nowej szkoły. O początku problemów pisałem ostatnio w kwestii Szkoła Podstawowa Specjalna im. Marii Konopnickiej gdzie najszybciej zwiększa się liczba uczniów, którzy w dużej mierze są Mieszkańcami Marek. Nie sposób w tym miejscu nie wspomnieć o poradniach. Już dziś zachodzi pilna potrzeba zmian, ponieważ czas oczekiwania na niektóre dokumenty przekracza rok, co jest absolutnie nieakceptowalne. Potrzeba uruchomienia filii w Markach, zmiana rejonów to rozwiązania tymczasowe, ponieważ tak naprawdę zachodzi potrzeba powołania nowej placówki.
Na posiedzeniu złożyłem wspólnie z radną Ewą Rosą wniosek do budżetu powiatu na 2023, który został poparty jednogłośnie przez Koleżanki i Kolegów radnych. Chodzi o modernizację chodnika na ul. Fabrycznej, którego stan jest delikatnie mówiąc nie najlepszy. Zlokalizowane przy ulicy Fabrycznej przychodnię, Marecki Ośrodek Kultury oraz Centrum Aktywności, a także pobliski bazarek sprawiają, że chodnik jest często uczęszczany przez Mieszkańców, w tym Seniorów. Kolejnym wnioskiem jest przeprowadzenie analizy zasadności przebudowy skrzyżowania ul. Fabrycznej z Piłsudskiego. Wszyscy wiemy jak duże korki tworzą się na ul. Fabrycznej w kierunku Warszawy/Radzymina. Co prawda jest prawoskręt i zielona strzałka w kierunku Radzymina, ale w zasadzie to rozwiązania nie działa z uwagi na niedostępność (wąska) wspomnianego prawoskrętu. Analiza ma wykazać, czy zmiany są możliwe do wykonania i czy ich wdrożenie upłynni ruch pojazdów.
Teraz ww. wnioski staną się elementem opinii Komisji Edukacji w sprawie projektu budżetu i trafią do Komisji Finansowej. Następnie do Zarządu Powiatu. Głęboko liczę na to, że wspomniane działania zostaną zrealizowane w przyszłym roku, tym bardziej, że jest dla nich zrozumienie ze strony Starosty.


Musisz się zalogować aby dodać komentarz.