Sprawozdania Policji, Straży Pożarnej, Sanepidu, PINB-u, czyli dzisiejsza sesja Rady Powiatu Wołomińskiego.

Pierwsza w nowym roku sesja Rady Powiatu Wołomińskiego to czas sprawozdań za 2022 rok, które przedkładane są radnym powiatowym. Podczas dzisiejszej sesji obecni byli komendacji i dyrektorzy jednostek działających na terenie naszego powiatu, czyli Komendy Powiatowej Policji, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej, czy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.

Sprawozdania są dla nas bardzo ważnymi dokumentami, ponieważ dają możliwość z jednej strony pewnej oceny działalności ww. jednostek, z drugiej zaś strony wnioskowania o wprowadzanie zmian, celem usprawnienia funkcjonowania tych jednostek – oczywiście w miarę możliwości i posiadanych kompetencji. Trzeba pamiętać, że są to państwowe jednostki, które na najwyższym poziomie zarządzane są właśnie na przez państwo.

Z ciekawych, ale niepokojących informacji są kwestie np. wolnych wakatów w Policji. Na poziomie kraju sięgają one blisko 30%, natomiast w naszym powiecie ok. 10% (sprawozdanie). Wiemy jednak, że od 1 marca będzie to ok. 25%, z uwagi na przejście na emeryturę części funkcjonariuszy. Na blisko 400 etatów w powiecie braki będą na poziomie 92 wakatów. W mareckim komisariacie zgodnie ze sprawozdanie na 36 etatów mamy 3 wakaty. Od marca będzie to wyglądało inaczej. W tej kwestii wspólnie z radną Ewą Rosą składaliśmy interpelację, ponieważ zwiększająca się liczba kradzieży i włamań do domów/mieszkań niepokoi Mieszkańców naszego miasta oraz innych miejscowości powiatu.

Innym, ale moim zdaniem dużym problemem są przeciążone plecaki uczniów. Dowodem na to są wyniki kontroli Państwowej Stacji Epidemiologicznej, która została przeprowadzona w 5 placówkach na terenie powiatu wołomińskiego. Zważono w sumie 254 uczniów i ich plecaki – 110 uczniów miało plecaki o wadze nie przekraczającej 10% masy ciała ucznia; ciężar plecaków 101 uczniów mieścił się w zakresie od 10% do 15% masy ciała ucznia. Natomiast aż 43 uczniów posiadało plecaki ważące powyżej 15% masy ciała. Powodem takiego stanu rzeczy są kwestie związane z przeładowanym programem nauczania, ale również tym, że uczniowie nie zostawiają książek w szkołach, mimo że w szkołach są szafki. Uważam, że w tym obszarze potrzebne są zmiany systemowe, które sprawią, że uczeń będzie pracował w domu jedynie z wykorzystaniem ćwiczeń, a ciężkie książki będą pozostawiane w szkolnych szafkach. Przeciążone plecaki uczniów, to negatywny wpływ na zdrowie dzieci – wady kręgosłupa, itp. Lekceważenie tego problemu dziś spowoduje przykre następstwa w przyszłości. Dzisiejsi uczniowie zapłacą za to w dorosłym życiu, obciążając tym samym system opieki zdrowotnej. Poprosiłem Dyrektor PSSE o przeprowadzenie akcji uświadamiającej w placówkach oświatowych na terenie naszego powiatu, celem wskazania ww. problemu i dotarcia z tym do nauczycieli i rodziców.

Poniżej zamieszczam linki do poszczególnych sprawozdań.

Autor

Arkadiusz Werelich

Urodziłem się 30 marca 1980 roku w Warszawie i mieszkam w Markach od urodzenia. Wychowywałem się wraz z dwojgiem rodzeństwa w katolickiej rodzinie, w domu z zasadami na ulicy Kościuszki, jednej z najstarszych ulic naszego miasta. Uczęszczałem do mareckiej Szkoły Podstawowej nr 1 przy ulicy Okólnej, a po jej ukończeniu podjąłem naukę w Liceum Ekonomicznym im Stanisława Herbsta w Warszawie. Jestem absolwentem Wyższej Szkoły Menedżerskiej Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych. Po ukończeniu studiów zajmuję się wraz z rodziną współprowadzeniem sklepu spożywczego, który istnieje w Markach od 16 lat. Prywatnie jestem szczęśliwym mężem żony – Anny, a wolny czas spędzam na siłowni. Pasjonuje mnie budowa ludzkiego ciała i zdrowe zasady żywienia. Skłoniło mnie to do starania się o tytuł certyfikowanego instruktora kulturystyki i fitness. Moje życie od zawsze ściśle związane było ze sportem, od najmłodszych lat swojego dzieciństwa trenowałem w klubach piłkarskich: DKS TARGÓWEK i MARCOVIA MARKI. Z czasem pochłonęły mnie ćwiczenia fitness, tą pasją zajmuję się od 12 lat . Stało się to częścią mojego życia. Hobbistycznie zajmuję się fotografią oraz numizmatyką, lubię również dobry film, a także programy z gatunku dokument i publicystyka. Czas urlopowy najchętniej spędzam w górach, zarówno narty jak i wędrówki to najlepsza forma aktywnego wypoczynku. Pasjonuje mnie kultura Ameryki Południowej a dokładniej rzecz biorąc starożytnych Indian z plemienia Majów. Zwiedzenie tego kontynentu to moje najskrytsze marzenie. Kibicuję klubowi Legii Warszawa, który wspieram jako kibic i członek mareckiego fan klubu tejże drużyny. Jeśli chodzi o zagraniczny football to moją sympatie zaskarbiła sobie FC Barcelona.